(532) 474 4767

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU

Gözaltı ışık dolgusu nedir?

Gözaltı ışık dolgusu göz altındaki hacim kayıplarından kaynaklanan yorgun ve çökük görüntüyü gidermek için kullanılan dolgu maddesidir. İşlem sırasında çapraz bağsız hyaluronik asitli dolgular tercih edilir.

 

Işık dolgusu kimlere uygulanır?

Genel olarak göz altındaki yağ dokularında hacim kaybı yaşayan kişilere uygulanır. Gözaltı çukuru ön planda olup, torbalanma eğilimi az olan kişilerde en iyi sonuçlar alınır.

 

Işık dolgusu kimlerde işe yaramaz?

Aşırı torbalanmanın eşlik ettiği gözaltı çöküklüğünde dolgu genellikle tercih edilmez. Çok koyu renkli morarmalarda dolgu tek başına işe yaramaz. Renk açıcı işlemlerin de ışık dolgusu ile birlikte uygulanması gerekebilir. Göz altı çöküklüğüne yanak sarkmasının eşlik ettiği durumlarda göz altı dolgusu yanak dolgusu ile birlikte yapılırsa daha etkili olur.

 

Işık dolgusunun etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Dolgunun yapıldıktan sonra hemen etkisi görülmeye başlar ancak  en iyi sonuçlar genellikle 1. ayda ortaya çıkar. Yapılacak işlemde acele edilmemeli, işlem 2-3 uygulamaya bölünerek güvenle ve sonuçlarını görerek adım adım yapılmalıdır.

 

Kullanılan dolgu miktarı kişiye göre değişir mi?

Evet değişir. Hacim kaybı fazla olan kişilerde daha fazla dolgu ihtiyacı olurken,(bazen 1,5 cc) hacim kaybı az olan kişilerde daha az miktar dolgu (0,7 cc) kullanılır. Dolgunun bir miktar su tutup şişmesi ve yerine oturması zaman aldığından, uygulama tek seferde değil, genellikle birkaç seferde yapılır.

 

Gözaltı ışık dolgusu nasıl yapılır?

Gözaltı ışık dolgusu diğer dolgular gibi deri altına değil kemik üzerine gelecek şekilde uygulanmaktadır. Dolgu kanül veya iğneyle uygulanabilir. Gözaltı dolgusı içersinde bulunan lokal anestezik madde nedeniyle işlem sonrasında ağrı yapmaz.

 

Gözaltı ışık dolgusu işlemi ne kadar sürmektedir ?

Işık dolgusu uygulanırken yavaş bir şekilde verilmelidir. Işık dolgusu işlemi ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

 

Gözaltı ışık dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

15-18 ay etkilidir.

 

Gözaltı dolgu uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlemden sonra buz uygulaması yapılır. İlk gün sıcak banyo tavsiye edilmez. Işık dolgusu yumuşak bir dolgu olduğundan, dolgu oturuncaya kadarki ilk 10 gün bölgeye ellerle veya başka şekilde basınç uygulanmamalıdır. İlk hafta aşırı hareketli sporlar yapılmamalıdır.

 

Gözaltı dolgusu uygulamalarının riski nedir?

İğnenin giriş noktalarında geçici morluklar olabilir.